Başka bir tane satın almadan iPhone’unuzu “yükseltmek” mümkün olmadığından, akıllı telefonunuz yavaşlamaya başladığında sinir bozucu olabilir. Peki bunun doğal yaşlanma süreci olup olmadığını nasıl anlarsınız ve bu konuda tam olarak ne yapabilirsiniz?

Yavaş iPhone’un Sebebi Nedir?

Yavaş bir iPhone, bir dizi sorundan kaynaklanabilir. En bariz olanı, eninde sonunda tüm akıllı telefonları etkileyecek bir sorun olan yaşlanmadır. Daha fazla çekirdek, daha iyi GPU ve daha fazla RAM ile daha yeni iPhone modelleri daha hızlı olduğundan ; en yeni yazılımlar, eski donanımlar yerine yüksek performanslı cihazlar düşünülerek yapılır.

Apple, cihazın ilk üretildiği tarihten itibaren genellikle iPhone’ları yaklaşık yedi yıl destekleyecektir. Bu, yazılım güncellemelerini kapsar, aynı zamanda piller veya yedek ekranlar gibi öğelere yönelik hizmetleri de kapsar. İPhone’unuz muhtemelen yaşını o zamandan çok önce göstermeye başlayacaktır.

Modern cihazlar için performans sorunları yazılım sorunlarından kaynaklanabilir. Bu, iPhone’un işletim sistemi olan iOS’taki ve daha sonraki bir tarihte düzeltilebilecek hataları içerir. Bu nedenle, sorunlarla karşılaşırsanız iPhone’unuzu en son iOS sürümüne güncellemeniz önerilir.

Donanım sorunları, üretici hatasından veya fiziksel hasardan kaynaklanabilecek yavaşlamaya da neden olabilir. Örneğin, piller yaşlandıkça bozulur ve bazıları kabul edilemez derecede hızlı boşalmadan yeterli gücü sağlayamayacakları bir noktaya gelebilir. Yavaşlama, örneğin cihazınızın kilidini açarken uzun duraklamalar şeklinde olabilir.

Ana ekranı veya uzun bir web sayfasını kaydırırken olduğu gibi, cihazınızın sarsıntılı ve yanit vermediğini fark edebilirsiniz. Daha fazla bellek yoğun görevler yaparken daha fazla çökmeyle bile karşılaşabilirsiniz.

Geekbench adlı ücretsiz bir uygulamayı kullanarak iPhone’unuzu karşılaştırabilirsiniz . Bu, aşağıdaki ipuçlarından herhangi birinin cihazınızın performansında belirgin bir iyileşme sağlayıp sağlamadığını ölçmenize yardımcı olabilir.

Bunun gibi sentetik karşılaştırma ölçütlerinin her zaman gerçek dünya performansının göstergesi olmadığını unutmayın, bu nedenle sonuçlarınızı bir tuz tanesi ile alın.