YouTube, video izlerken yanlışlıkla ekrana dokunmaları engellemek için yeni bir özellik getireceğini duyurdu. Kullanıcıların yanlışlıkla bir düğmeye basıp videoyu kesintiye uğratmamak için ekranlarını kilitlemelerine olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor. Şirket, yeni özelliği YouTube Denemeleri sayfasında duyurdu.

“Ekran kilidi” dokunmatik girişi devre dışı bırakır, böylece kullanıcılar bir videoyu tam ekran modunda izlediklerinde, önerilen bir videoyu istemeden duraklatma, atlama veya seçme konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz. Teste erişimi olan kullanıcılar, özelliği açmak için ekranın sol üst köşesindeki dişli çark simgesine dokunabilir.

YouTube’un yeni Ekran kilidi özelliği ne işe yarayacak?

YouTube, video izlerken yanlışlıkla ekrana dokunup, videonun izlenmesini engelleyen davranışların önüne geçmek için Ekran kilidi özelliğini getirecek. Kullanıcılar, rahatlıkla videoları izleyebilecek.

YouTube, “Ekran kilidi, izleme sırasında dokunmatik girişi devre dışı bırakarak videonun yanlışlıkla dokunma nedeniyle duraklatılmasını, atlamasını veya kesintiye uğramasını önler.” yeni özelliğini böyle tanımladı.

YouTube’un yeni kilitleme özelliğini yalnızca premium kullanıcılar kullanabilecek

YouTube'un yeni kilitleme özelliğini yalnızca premium kullanıcılar kullanabilecek

YouTube’un yeni kilitleme özelliğini yalnızca premium kullanıcılar kullanabilecek

YouTube’un yeni ekran kilidi özelliğinin kullanımı şöyle; Tam ekran modunda video izlerken, ekranın sol üst köşesindeki dişli çark simgesine dokunun ve Ekran kilidi’ni seçin.

Yeni kilitleme özelliğini ilk kez fark eden Cord Cutters News tarafından bildirildiği üzere, bu özellik yalnızca Android ve iOS cihazlarda Premium aboneler tarafından kullanılabilir. YouTube, kullanıcılara özelliği denemeleri için 30 Temmuz’a kadar süre veriyor. Kullanıcılar, davet alıp almadıklarını görmek için YouTube ana sayfasını ziyaret edebilir.

YouTube’un yeni deneyi, Netflix’in 2020’de kullanıma sunduğu bir özellik gibi. Netflix’in mobil uygulaması, abonelerin ekranın altındaki bir kilit simgesine dokunarak oynat ve duraklat gibi düğmelerin görünmesini devre dışı bırakmasına olanak tanıyan ve oynatmanın durdurulmasını veya döndürülmesini önlemeye yardımcı olan ekran kilidini kullanıma sundu.

YouTube şu anda birkaç test daha yürütüyor; Bunlara, kullanıcı reklam engelleyiciyi devre dışı bırakmadığı takdirde üç videodan sonra video oynatıcının engelleneceği konusunda kullanıcıları uyararak reklam engelleyicilerin kullanımını sınırlamanın bir yolu da dahil. Şirketin ayrıca, kullanıcıların YouTube web sitesi veya uygulaması aracılığıyla oyun oynamasına izin verecek bir çevrimiçi oyun teklifini değerlendirdiği bildiriliyor.