Yapay zeka her geçen gün geliştiriliyor. FBI yetkilileri, yapay zekanın insanların güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye attığını söyledi. Bilgisayar korsanları(hackerler), yapay zekayı kullanarak daha kolay bir şekilde kötü amaçlı yazılım üretebiliyor. Bu kötü yazılım ile insanların kişisel bilgilerini ellerine geçirebiliyor.

FBI, yapay zekanın bilgisayar korsanlarına kötü amaçlı yazılım yazmayı kolaylaştırdığını ve siber suç faaliyetlerine destek olduğunu açıkladı. Ücretsiz, özelleştirilebilir açık kaynak modellerin kötü niyetli yazılım yayma, kimlik avı saldırıları ve diğer dolandırıcılık türlerini gerçekleştirme arasında popüler hale geldiğini belirttiler.

FBI yetkilileri yapay zekanın büyük bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor

FBI yetkilileri yapay zekanın büyük bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor

FBI yetkilileri yapay zekanın büyük bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor

Yapay zeka yazarlarının korunmasız internet kullanıcılarına yönelik özel kötü amaçlı yazılımların sayısında da önemli bir artış olduğu tespit edildi. Artan siber saldırıların yapay zekanın etkisi olabileceği düşünülüyor. Özellikle GPT-4 gibi çok modlu modeller, derin sahtekarlıklar oluşturarak kurbanları hassas bilgileri paylaşmaya zorlamada kullanılabiliyor.

Bu durumun endişe yarattığı ve şirketlerle işbirliği yaparak savunmasız vatandaşları korumak için önlemler alınması gerektiği ifade ediliyor. Ancak koruyucu önlemlerin geliştirilmesinin yapay zeka araçlarının hızlı gelişimine yetişemediği kaygıları da bulunuyor. Meta’nın Voicebox’ın kullanımı konusundaki dikkatli adımlarına dikkat çekilmişti.