Google, siber saldırılarla mücadele etmek için oluşturduğu bir pilot programda bazı çalışanlarının İnternet erişimini kısıtlıyor. CNBC’nin bildirdiğine göre, dahili bir not, çalışanlardan, 2.500 kişinin internetsiz masaüstü bilgisayarları kullanmak üzere seçildiğini bildirdi, ancak not, programdan çıkma seçeneğine sahip oldukları ve diğerlerinin gönüllü olabileceği uyarısını içerecek şekilde revize edildi.

Yeni program kapsamında, katılan çalışanlar, yönetim komutlarını çalıştırmak veya belirlenen cihazlara yazılım yüklemek dahil olmak üzere internete doğrudan erişime sahip olmayacak. Bununla birlikte, pilot gruptaki Google çalışanları, diğer cihazlar üzerinden tam internet erişimine sahip olacak ve Google Drive ve Gmail hesaplarına erişmeye devam edebilecekken , işlerini etkin bir şekilde yapmak için internete ihtiyaç duyanlara istisnalar tanınacak.

Sadece bazı durumlarda internete erişmelerine izin veriliyor

Google, siber suçlarla mücadele etmek için bazı çalışanlarının internete erişimini yasakladı!

Google, siber suçlarla mücadele etmek için bazı çalışanlarının internete erişimini yasakladı!

CNBC tarafından görüntülenen notta şunlar yazıyordu: “Google çalışanları sık sık saldırıların hedefi oluyor” ve bir bilgisayar korsanı cihazlarına erişim sağlarsa, şirketin kullanıcıları baltalayabileceğini söylediği kullanıcı verileri ve altyapı kodu da dahil olmak üzere çok sayıda bilgiyi görüntüleyebilir.

Google’ın İnternet kısıtlamalı programı, diğer teknoloji şirketlerinin son haftalarda siber saldırılar yaşamasıyla ortaya çıktı. Geçen hafta Microsoft, yaklaşık bir düzine bağımsız şirket ve devlet kurumunun veri çalmak ve kimlik bilgilerine erişmek için Çin merkezli istihbarat tarafından hacklendiğini bildirdi. Siber saldırı, saldırı başladıktan yaklaşık bir ay sonra Haziran ayında Storm-0558 olarak tanımlandı ve halen FBI tarafından soruşturuluyor.