Apple Watch, ‘hayat kurtaran’ özellikleriyle bir kez daha gönülleri fethetmeyi başarıyor. Apple Watch 16 yaşındaki çocuğun kanındaki oksijen seviyesinin düştüğünü doğru tespit ederek, çocuğun hayatını kurtardı.

San Diego’nun CBS 8 haber kanalında haber spikeri olan Marcella Lee, yakın bir zamanda yaptığı bir kayak gezisi sırasında, Apple Watch’ın oğlunun hayatını nasıl kurtarmasına yardımcı olduğuyla ilgili başından geçenleri anlattı.

Apple Watch 16 Yaşındaki Çocuğun Hayatını İşte Böyle Kurtarıyor

Aile hep birlikte kayak merkezinde kaymak için yola çıkıyor. Lee, yolculuk sırasında 16 yaşındaki oğlunun kendisine, kendisini iyi hissetmediğini ve kayak yapamayacağını söylediğini söylüyor. Bir süre sonra dudaklarının ve parmak uçlarının biraz mavi olduğunu fark etti.

Apple Watch 16 yaşındaki çocuğun hayatını kurtardı

Apple Watch 16 yaşındaki çocuğun hayatını kurtardı

Hemen oğlunun kanındaki oksijen seviyelerini ölçmek için Apple Watch’unu bileğine taktı. Saat değerleri ölçmeye başladı ve kandaki oksijen seviyesinin %66 olduğunu gösterdi.

Çocuğun ailesi daha sonra internetten biraz araştırma yaptı ve kandaki oksijen seviyesi %88’in altında ise hemen tıbbi müdahale gerektirdiğini okudu. Aile, çocuğunu hemen en yakındaki hastanenin acil servisine götürdü. Acil serviste yapılan müdahalelerde saatin doğru tespit ettiğini anladılar.

Apple Watch tarafından tespit edilen kandaki oksijen seviyesinin neredeyse tıbbi cihaz tarafından tespit edilen değerlerle aynı olduğunu, yani %67 olduğunu gördüler. Saat %66 değer göstermişti. %1’lik hata payı var ama bu çok önemli değil. Sonuçta çocuğun hayatını kurtarmaya vesile oluyor.

Doktorlar, yapılan ileri seviye tetkiklerin ardından çocuğun ciğerlerinin sıvıyla dolduğunu ve ölüme yol açabilen Yüksek İrtifa Akciğer Ödemi (HAPE) hastası olduğunu söylediler. Biraz daha geç kalınsaydı, çocuğun durumunun çok daha kötü olabileceğini dile getirdiler. Yani Apple Watch 16 yaşındaki çocuğun hayatını bu şekilde kurtarmış oldu.

Bu olayda da anladığımız kadarıyla Apple Watch’ın ne kadar değerli bir saat olduğu ortada. Apple Watch’ın hayat kurtaran olayı sadece bu değil. Daha önce de bir kaç defa insanların hayatını kurtarmıştı. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın.