Akıllı telefonlar hemen hemen hayatın ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle Android telefonlarımızın donması ve yanıt vermemesi, özellikle tam ihtiyacımız olduğunda donması büyük bir sorundur. Önemli bir donanım sorunu olmadıkça, telefonu yeniden başlatmanız sorunu çözecektir, ancak sorunun nedenini teşhis etmek ve tekrar olmasını önlemek daha iyi bir fikir.

İşte Android telefonunuz donduğunda veya yanıt vermediğinde yapmanız gerekenler.
Yetersiz depolama, daha eski veya giriş seviyesi bir işlemci, zayıf RAM yönetimi veya sorunlu uygulamalar, telefonunuzun donmasına neden olabilir. Sizde telefonum donuyor ne yapmalıyım diyorsanız bu yazıyı baştan sona okuyun.

Donma ve kasma sorununu hızlı bir şekilde çözün;

Android telefonunuz donarsa veya yanıt vermemeye başlarsa, telefonunuz yeniden başlayana kadar güç düğmesini basılı tutarak cihazınızı yeniden başlatın. Bu işe yaramazsa, güç ve ses kısma düğmelerini aynı anda basılı tutarak telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz.

Android Telefonunuzun Donmasının Sebebi Nedir?

Android telefonunuzun donmaya ve yanıt vermemeye devam etmesinin birkaç nedeni vardır. Daha yeni telefonlarda bu, büyük olasılıkla hatalı bir sistemden veya üçüncü taraf bir uygulamadan kaynaklanan bir yazılım sorunudur. Yetersiz depolama alanı, özellikle fotoğraf çekmek gibi depolama alanı gerektiren görevleri gerçekleştirirken telefonun donmasına da neden olabilir. Telefon neden donar sorusunu da cevaplayacağız.

Birkaç yıl öncesine ait telefonlar ve bazı orta sınıf ve giriş seviyesi cihazlar, işlemci yoğun uygulamaları ve oyunları kaldıracak, hatta Android işletim sisteminin en son sürümünü çalıştıracak kadar güçlü işlemcilere sahip olmayabilir. RAM yönetimi de bir sorundur, özellikle 2 ila 4 GB RAM’e sahip giriş seviyesi cihazlarda yeterli olmayabilir. Bu gibi cihazlar çok donar ve çok kasma yapar.

Donanım sorunları, bir Android telefonun donmasının daha az yaygın bir nedenidir, ancak dokunmatik ekran sorunları, telefonunuzun yanıt vermemesine neden olabilir. Bu bir donanım sorunuysa, tek seçeneğiniz telefonunuzu tamir ettirmek veya değiştirmek için yetkili bir servis merkezine götürmektir.

Sürekli Donan Android Telefon Nasıl Düzeltilir?

Telefonunuz sürekli donuyorsa veya sürekli kasma yapıyorsa bunu düzeltmenin bazı yolları vardır. Bu yolları aşağıda detaylıca anlattık.

Telefonum donuyor ne yapmalıyım;

  1. Android telefonunuzu yeniden başlatın.
  2. Telefonunuzu yeterince şarj edin.
  3. Telefonunuzun depolama alanını kontrol edin.
  4. Telefonunuzun donmasına neden olan uygulamaları kaldırın.
  5. Android telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Android Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Android telefonunuz donuyorsa yeniden başlatın

Android telefonunuz donuyorsa yeniden başlatın

Telefonunuzun neden donduğunu anlamadan önce, yapmanız gereken ilk şey onu tamamen kapatıp açmaktır. Cihaz yeniden başlayana kadar güç düğmesini basılı tutarak(yaklaşık 10 saniye) telefonu yeniden başlatabilirsiniz. Bu biraz zaman alabilir, bu yüzden telefon yeniden başlayana kadar güç düğmesine basılı tutmaya devam edin. Telefon açılmaya başladığında güç düğmesini bırakın. Böylece telefon dondu kapanmıyor sorununu da çözdük. Aynı zamanda donan telefon nasıl açılır sorunu da çözüldü.

Normal yeniden başlatma çalışmazsa, güç düğmesine ve ses kısma tuşuna aynı anda basın ve basılı tutun. Telefon yeniden başlayana kadar düğmeleri basılı tutmaya devam edin. Farklı bir menü karşınıza çıkarsa, Restart System Now seçeniğini seçmek için ses yükseltme ve ses kısma düğmelerini kullanın ve güç düğmesine bir defa tıklayın. Telefon dondu açılmıyor sorunu da çözülmüş oldu.

Android telefonunuzu yeterince şarj edin

Güç düğmesini basılı tuttuktan sonra telefonunuz başlamazsa, şarj cihazına takın ve yeniden başlatmayı denemeden önce bekleyin. Telefonunuz pili bittiği için veya çok az kaldığı için yanıt vermeyebilir. Ayrıca, telefonunuzun kapanmasına ve pil bitmek üzereyken ancak sıfırda değilken başlamamasına neden olabilecek bilinen yazılım hataları da vardır.

Telefonunuzun Depolama Alanını Kontrol Edin ve Gereksiz Dosyaları Silin

Depolama alanının dolu olması, telefonunuzun düzgün çalışmamasına veya tamamen donmasına neden olabilir. Ne kadar kullanılabilir alan olduğunu görmek için Ayarlar > Depolama bölümüne gidin. Depolama alanınız tükenmek üzereyse (toplam depolama alanının %10’undan az ise), yer açmak için bazı gereksiz dosyaları ve kullanılmayan uygulamaları silmeniz gerekir.

Android telefonunuz donuyorsa depolamayı kontrol edin

Android telefonunuz donuyorsa depolamayı kontrol edin

Bazı telefonlarda, Depolama bölümünde yer aç düğmesi  bulunur. Bu sizi telefonunuzun eski dosyaları silebileceğiniz dosya yöneticisi uygulamasına yönlendirecektir. Kullanmadığınız ve işinize yaramayan her şeyi telefonunuzdan silin.

Android Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilecek Uygulamaları Kaldırın

Sorunlu uygulamalar donabilir ve telefonunuzun yanıt vermemesine neden olabilir. Yalnızca uygulama donmuşsa, ancak telefonun geri kalanına erişebiliyorsanız, uygulamayı kaydırmak ve kapatmak için Son uygulamalar ekranını açın. Bu bir RAM yönetimi sorunuysa, arka planda çalışan diğer uygulamaları kapatın. Uygulamayı yeniden başlatmadan önce uygulama önbelleğini de temizlemelisiniz. Bazı eski ve giriş seviyesi işlemcilerin en yeni oyunları ve diğer işlemci yoğun görevleri yerine getiremeyebileceğini unutmayın.

Tekrarlayan bir sorunsa, soruna hileli bir uygulamanın neden olup olmadığını kontrol edin. Telefonu Güvenli Mod’da başlatın ve sorunun devam edip etmediğini görün. Olmazsa, sorunlu bir uygulamadır. Telefonu yeniden başlatın, yakın zamanda yüklenen veya güncellenen uygulamaları kaldırın ve telefonun donup donmadığına bakın.

Uygulamalarınızı ve Android yazılımınızı güncellemeyi unutmayın. Bunlar genellikle donmuş ve yanıt vermeyen bir Android telefona neden olabilecek sorunları çözmeye yardımcı olacak hata düzeltmeleriyle birlikte gelir. Telefonum çok kasıyor ne yapmalıyım sorununu da çözmüş olduk.

Android Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Hiçbir şey işe yaramazsa, tek seçeneğiniz telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak olabilir. Bu adım, telefonunuzu tamamen sileceği için son çaredir. Cihazınızı sıfırlamadan önce, önemli dosya ve belgeleri yedeklemeyi unutmayın. Çünkü telefonunuzu sıfırlarsanız, kaydettiğiniz ve indirdiğiniz her şey silinecektir.