Güçlü Şifre nasıl oluşturulur? Hackerların şifrenizi kolaylıkla tahmin etmemesi ve şifrenizi kırmaması için ne yapılabilir? Nasıl bir şifre belirlenmelidir? Şifre hangi aralıklarla değiştirilmelidir?

Sadece internette kullandığınız şifreler değil, nerede olursa olsun şifrenizi en iyi şekilde ve unutulmayacak şekilde belirlemelisiniz. Bu kredi kartı şifresi, internet bankacılığı şifresi, sosyal medya hesaplarınızın şifresi olsun farketmez.

Şifrenizi kırmak ve tahmin etmek için her türlü yol denenebilir. Kimsenin aklına gelmez diyip de doğum tarihinizi veya telefon numaranız gibi kolayca tahmin edilebilecek numaraları şifre olarak belirlemeye çalışmayın. Çünkü bunları tahmin etmek çok basittir.

Başka nasıl güçlü şifreler oluşturabilirsiniz? Bu yazıda bu soruların cevabını bulabilirsiniz. Şifre oluştururken bu 7 ipucuyu mutlaka göz önünde bulundurun.

1- Her Yerde Aynı Şifreyi Kullanmayın

Bir yerde kullandığınız şifreyi başka yerlerde kullanmaktan kaçının. Çünkü biri şifrenizi kırarsa veya tahmin edip bulursa, aynı şifreyi kullandığınız bütün hesaplarınızı ele geçirebilir.

Bu yüzden bir uygulamada kullandığınız şifreyi başka uygulamalarda kullanmayın. Özellikle internet bankacılığı ve devletin online uygulamalarında şifre belirlerken bunu dikkate alın.

Birinin internet bankacılığı şifrenizi çözdüğünü düşünsenize. Aynı şifreyi başka uygulamalarda kullandıysanız bu tam bir facia olur. Şifrenizi bilen kişi aynı şifreyle e-devlet uygulamasına da erişebilir.

2- Şifrelerinizi Kimseyle Paylaşmayın

Güçlü Parola oluşturun

Güçlü Parola oluşturun

Şifrenizi ne olursa olsun kimseyle paylaşmayın. Bir kereliğine olsa bile! Özellikle de telefonunuzun ekran kilidi şifresini kimsenin bilmemesi gerekir.

Çünkü bütün bilgileriniz telefonunuzda kayıtlı. Artık telefonunuzla para transferi yapabiliyor, e-devlet uygulamasını kullanabiliyor, bütün sosyal medya hesaplarınıza buradan girebiliyorsunuz.

Telefonunuzun ekran kilidi şifresini bilen biri internet bankacılığı hesabınıza girip, paranızı çalabilir, sosyal medya hesaplarınızı ele geçirebilir. Hatta e-devletteki önemli bilgilerinizi çalabilir.

Bu yüzden telefonunuzu birine vereceğiniz zaman çok dikkatli olmanız gerekiyor. Şifreniz, size aittir ve kimsenin bilmesine izin vermeyin.

3- Telefonunuza Bilmediğiniz Klavye Uygulamalarını Yüklemeyin

Çoğumuz telefonumuzdaki klavyeyi beğenmeyip değiştirmek istiyoruz. Bunun çok tehlikeli olduğunun farkında değiliz. Çünkü internette, play store ve app store gibi uygulama mağazalarında bile virüslü binlerce uygulama bulunuyor.

Telefonunuza indirdiğiniz klavye uygulamasının yazdıklarınızı takip edebileceğini biliyor muydunuz? Bu yüzden telefonunuzdaki klavyeyi değiştireceğiniz zaman, kullanacağınız klavye uygulamasının virüslü olmadığından emin olun.

4- Uzun Şifreler Kullanmayı Tercih Edin

Kısa şifreler kullanmak yerine uzun ve karmaşık şifreler kullanın. Şifreniz ne kadar uzun olursa tahmin edilmesi ve kırılması o kadar zor olur.

Uzun şifreleri tahmin etmenin zor olduğu gibi uğraşması da zorlaşır. Kısa şifreleri kırmak çok daha basittir. Bu yüzden uzun şifreleri tercih edin ki, şifrenizi kırmak isteyen kişi uğraşmak istemesin ve tahmin bile edemesin.

5- Şifreniz Sadece Harf Ya Da Sadece Rakamdan Oluşmamalı

Şifrenizi belirlerken dikkate almanız gereken en önemli konu. Şifreniz oldukça karmaşık harflerden, sayılardan ve noktalama işaretlerinden oluşmalıdır.

Şifre belirlediğiniz kısım, size ne kadar çok farklı kombinasyon kullanmanıza izin veriyorsa hepsinden en az bir tane seçin.

Sadece harflerden oluşan bir şifreyi ya da sadece rakamlardan oluşan bir şifreyi kırmak bazı insanlar için oldukça basittir. Ama karmaşık bir şifreyi kırmak neredeyse imkansızdır.

6- Şifre Kurtarma Sorularına Doğru Cevap Vermeyin

Bazı platformlar, şifrenizi unuttuğunuzda bazı soruların cevaplanması için size seçenekler sunar. Bunlardan bazıları, eski köpeğinizin ismi, en sevdiğiniz yemek gibi sorular. Bu sorulara doğru cevap vermekten kaçının.

Güçlü ve kırılamaz şifre oluşturun

Güçlü ve kırılamaz şifre oluşturun

Çünkü bu soruların cevabını bulmak çok zor değil. Şifrenizi kırmak isteyen biri her yolu deneyebileceğini unutmayın. Bu yüzden bu sorulara yalan şeyler yazın ama unutmayacağınız şeyler yazın.

7- Şifrelerinizi Sık Sık Değiştirin

Elinizden geldiğince şifrelerinizi sık sık değiştirin. Şifrenizi bulmuş olsalar bile, kısa süre önce değiştirmiş olduğunuzu varsayarsak, şifreniz güvende kalacaktır.

Bu yüzden şifrelerinizi sürekli değiştirin. Bir şifreyi uzun süre kullanmayın. Bu şifrenizi güvende tutmanın en iyi yoludur.